ANTIMILITARIZMUS

Sme svedkami najväčšieho počtu vojenských konfliktov od druhej svetovej vojny. Od roku 2001 do 2012 vynaložili štáty sveta vyše 10 biliónov dolárov na zbrojenie a tento trend stále narastá (mimo nepriznaných resp. utajených výdavkov takže číslo je pravdepodobne omnoho vyššie). V porovnaní s uplynulými rokmi náklady tento rok mierne klasli, môže za to však jedine finančná kríza a nič to nemení na fakte, že tieto čísla sú enormné a v časoch globálnej potravinovej krízy sú výsmechom humanite, zdravému rozumu či morálnym a etickým hodnotám. Krajinám s najväčšími výdavkami na armádu tradične kraľuje USA (rozpočet na rok 2013 predstavuje 662 miliárd dolárov), nasleduje Čína, Rusko, Británia, Francúzsko no v prvej desiatke sú i krajiny s veľmi vysokou mierou chudoby ako India či Brazília. Rozpočet slovenskej armády predstavuje 800 miliónov eur (1 miliarda dolárov). Naďalej zbroja aj chudobné štáty Afriky či mnohé krajiny tretieho sveta, kde náklady na armádu často-krát tvoria aj 50% rozpočtu a to i napriek rozsiahlej chudobe a hladu ich obyvateľov.

Na Slovensku, žije 700 000 ľudí pod hranicou chudoby, no napriek tomu putuje na chod našej armády každú sekundu 25 eur. Armáda je v našej krajine dlhodobo považovaná za čiernu dieru štátneho rozpočtu, a je viac než pravdepodobné, že tunajšia zbrojárska lobby disponuje veľkým vplyvom na štátnu politiku. Na Slovensku sa vyrábajú kazetové bomby, zakázané vo väčšine štátov sveta a naša krajina za uplynulé roky vyviezla zbrane a vojenský materiál i do krajín tretieho sveta, štátov porušujúcich ľudské práva či oblastí postihnutých občianskou vojnou (Srí Lanka, Sudán atď.)

Hnutie Food not bombs od svojho vznikuje bojuje proti zbrojeniu, vojenským konfliktom či iným formám militantnej agresie. Celosvetové hnutie sa napríklad pripojilo k ostrej kritike invázie USA do Iraku či vojny v Afganistane. V USA následne FBI zaradila hnutie Food not bombs na zoznam organizácií s možným prepojením na terorizmus.

  •  Vyše miliarda ľudí na Zemi trpí chronickým hladom
  •  Každú sekundu zomrie vo svete človek pre nedostatok pitnej vody a jedla
  •  Každú sekundu zomrie vo svete človek po zásahu strelnou zbraňou
  •  Celkové ročné výdaje na zbrojenie přesahujú dlhy všetkých krajín tretieho sveta
  •  Len z rozpočtu slovenskej armády by sa každú sekundu mohlo najesť a napiť 25 ľudí

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s